"Amazon utolsó pillanatban tett ajánlatot a TikTok felvásárlására, miközben az USA-ban szombattal életbe lép a tilalom. A kínai tulajdonú platform jövője bizonytalan."
Az Amazon utolsó pillanatban tett ajánlatot a TikTok felvásárlására, közvetlenül az amerikai tilalom előtt, amely szombaton lép hatályba – közölte egy Trump-kormányzati tisztviselő szerdán.
A tisztviselő, aki névhasználat engedélye nélkül, anonimitás mellett nyilatkozott, elmondta, hogy az Amazon ajánlatát levélben küldték el JD Vance alelnöknek és Howard Lutnick kereskedelmi miniszternek.
A New York Times volt az első, amely beszámolt az ajánlatról.
Donald Trump elnök a beiktatási napon haladékot adott a platformnak, felülírva egy törvényt, amelyet a Legfelsőbb Bíróság egyhangúlag támogatott, és amely szerint a tilalom nemzetbiztonsági okokból szükséges.
A törvény értelmében a kínai tulajdonú ByteDance, TikTok anyavállalata, vagy eladja a platformot egy jóváhagyott vevőnek, vagy leállítja annak működését az Egyesült Államokban. Trump jelezte, hogy tovább is meghosszabbíthatja a haladékot, de azt is mondta, hogy várhatóan szombatig megkötik az üzletet.
Az Amazon nem nyilatkozott a kérdésről. A TikTok pedig nem reagált azonnal egy megkeresésre.
Lehetséges TikTok-vevők
Az Amazon ajánlata akkor került nyilvánosságra, amikor Trump szerdán találkozót tartott vezető tisztségviselőkkel, hogy megvitassák a TikTok eladásának határidejét.
Bár nem világos, hogy a ByteDance eladja-e a TikTokot, az elmúlt hónapokban több potenciális vevő is felbukkant. A lehetséges befektetők között szerepel az Oracle szoftvercég és a Blackstone befektetési vállalat. Az Oracle 2020-ban bejelentette, hogy 12,5%-os részesedést szerzett a TikTok Globalban, miután megkapta a felhőtechnológiai szolgáltatói megbízást.
Januárban a mesterséges intelligenciával foglalkozó Perplexity AI egyesítési ajánlatot tett a ByteDance-nak, amely a Perplexity üzletét a TikTok amerikai működésével kombinálta. A cég egy blogbejegyzésben részletezte, hogyan kívánja újjáépíteni a TikTok algoritmusát, és hangsúlyozta, hogy "egyedülálló helyzetben van a monopolhelyzet elkerülésével."
"Bármely befektetői konszorcium általi felvásárlás gyakorlatilag a ByteDance ellenőrzése alatt tarthatná az algoritmust, míg egy versenytárs általi felvásárlás valószínűleg monopolhelyzetet teremtene a rövid videó és információpiacon"
– írta a Perplexity.
A cég kijelentette, hogy amerikai adatközpontokban, amerikai felügyelet mellett fejlesztené és fenntartaná az infrastruktúrát, hogy megfeleljen a hazai adatvédelmi szabályozásnak.
További potenciális vevők
Egyéb lehetséges vevők között szerepel a milliárdos üzletember, Frank McCourt által szervezett konszorcium, amely nemrég vette fel Alexis Ohanian, a Reddit társalapítóját stratégiai tanácsadónak. A befektetők szerint 20 milliárd dollárt kínáltak a TikTok amerikai platformjáért. Jesse Tinsley, a Employer.com bérszámfejtő cég alapítója szintén konszorciumot szervezett, és több mint 30 milliárd dollárt ajánlott a ByteDance-nak. Reid Rasner, wyomingi kisvállalkozó pedig körülbelül 47,5 milliárd dolláros ajánlatot tett.
Mind az FBI, mind a Szövetségi Kommunikációs Bizottság figyelmeztetett arra, hogy a ByteDance megoszthatja felhasználói adatokat – például böngészési előzményeket, helymeghatározást vagy biometrikus azonosítókat – a kínai autoriter kormánnyal. A TikTok tagadta ezt, és kijelentette, hogy soha nem tennék meg ilyet, még ha kérnék is tőlük. Az amerikai kormány nem szolgáltatott bizonyítékot az ilyen jellegű adatmegosztásra.
Trumpnak több millió követője van a TikTokon, és a trendteremtő platformnak tulajdonítja, hogy segített fiatal szavazók körében népszerűsíteni magát.
Az első elnöki ciklusa alatt szkeptikusabb volt a TikTokkal kapcsolatban, és végrehajtási rendeletekkel tiltotta meg a ByteDance-szel és a kínai WeChat tulajdonosaival való üzletelést.
Nemzetközi Adósnyilvántartás
Győződjön meg róla részletes adósellenőrzéssel, hogy pénzügyi előélete valóban tiszta és adósságmentes.