Apple légiszállító repülőkkel szállít 600 tonna iPhonet Indiából az USA-bá, hogy elkerülje Trump vámjait – olvasson a trükkökről és a globális kereskedelmi háború hatásairól.
A technológiai óriás, az Apple jelentős mennyiségű iPhone-t szállított légi úton Indiából az Egyesült Államokba, hogy elkerülje a március végén életbe lépő vámokat – állítólagos forrásokra hivatkozva közölte a Reuters.
Hat tehergépet béreltek fel, mindegyik 100 tonna kapacitással, hogy mintegy 600 tonna terméket szállítsanak. A hírügynökség szerint ez az intézkedés Donald Trump amerikai elnök tervezett vámrendszere elől történő menekülés volt.
A számítások alapján a gépek összesen 1,5 millió iPhone-t szállítottak. Az Apple emellett úgynevezett „zöld folyosót” is kialakított, hogy gyorsítsa a vámkezelést a chennai repülőtéren, ezzel a 30 órás eljárást hat órára csökkentve. Hasonló gyakorlatot már korábban is alkalmaztak Kínában, ahol a vállalat jelentős részét gyártja termékeinek.
Az Egyesült Államokban történő készletnövelés célja, hogy enyhítse a vámok hatását az India és Kína felől érkező importra.
Az Apple egyre több iPhone-t tervez Indiából exportálni az USA-ba, hogy ellensúlyozza a kínai vámok magas költségeit. Az előző évben több mint 17 milliárd dollár értékű iPhone-t szállítottak ki a dél-ázsiai országból. Az indiai gyártás potenciálisan a piac felét is elláthatná.
Eközben Kína, a vállalat hagyományos gyártási központja, kereskedelmi háborúba keveredett az USA-val. A második legnagyobb gazdaság április 12-től 84%-ról 125%-ra emeli a vámokat amerikai árukra, válaszként Trump adminisztrációjának 145%-os kínai importvámjaira.
Indiával szemben korábban 26%-os vám volt érvényben, de egy 90 napos „kölcsönös” vám-moratórium lépett életbe. Jelenleg az indiai importtermékekre 10%-os vám vonatkozik.
Az Apple ellátási lánca nagy részt Kínára épül, ezért aggodalmak merültek fel, hogy az iPhone-ok, de más technológiai termékek – például laptopok és fejhallgatók – árai is jelentősen emelkedhetnek.
Mivel az Apple az első modell óta, 18 éve főleg Kínában gyártja iPhone-jait, a két ország közötti feszült kereskedelmi viszony komoly kihívást jelent. A vállalatnak évekbe telhet, és milliárdokba kerülhet, hogy az ellátási láncát áthelyezze.
„Az iPhone-ok amerikai gyártása gyakorlatilag lehetetlen” – nyilatkozta Dan Ives, a Wedbush Securities elemzője. Becslése szerint egy jelenleg 1000 dolláros iPhone ára akár 3000 dollárra is emelkedhetne, ha az USA-ban készülne. A gyártás áttelepítése legkorábban 2028-ra várható, de bizonytalan, hogy a vállalat hajlandó-e ilyen beruházásra a gyorsan változó kereskedelmi politikák mellett.
Az Apple eddig nem nyilatkozott nyilvánosan Trump kínai vámjaira adott válaszával kapcsolatban, de a téma felmerülhet május 1-jén, amikor Tim Cook, a cég vezérigazgatója a negyedéves eredményeket és stratégiát vitatja meg az elemzőkkel.
Az Apple részvényei 15%-ot estek, és a vállalat piaci értéke 500 milliárd dollárral csökkent április 2-a óta, mióta Trump emelte a vámokat.
Nemzetközi Adósnyilvántartás
Győződjön meg róla részletes adósellenőrzéssel, hogy pénzügyi előélete valóban tiszta és adósságmentes.