Az arany rekordot döntött a USA-Kína kereskedelmi háború miatti befektetői aggodalmak hatására, biztonságos befektetési lehetőségként.
Arany árfolyama új csúcsot ért el az amerikai-kínai kereskedelmi háború miatti aggodalmak hatására. A drágafém értéke jelentős emelkedést mutatott, miután a befektetők a gazdasági bizonytalanságok elől menekültek.
A spotpiacon az arany ára 3357,40 dollár (kb. 2,540 font) volt unciánként szerdán, mielőtt enyhén visszaesett volna. Az év eleje óta az árfolyam közel harmadával nőtt, ami a nemzetközi piacok feszültségét tükrözi.
A drágafém iránti kereslet növekedését az is elősegítette, hogy Jerome Powell, az amerikai központi bank elnöke figyelmeztetett a kereskedelmi korlátozások lehetséges negatív hatásaira. Chicagóban tartott beszédében kiemelte, hogy a váratlanul magas vámok lassuló gazdasági növekedést és emelkedő árakat eredményezhetnek.
"Az arany teljes menekülési módba kapcsolt, mivel a befektetők számára ez vált a legbiztonságosabb lehetőséggé"
– mondta Stephen Innes, a SPI Asset Management kereskedési és piaci stratégiáért felelős vezetője. Hozzátette, hogy a dollár gyengülése és a politikai döntéshozatalba vetett bizalmatlanság tovább erősíti az arany iránti keresletet.
Az elemzők szerint az idei áremelkedés mértéke hasonló lehet a több mint négy évtizeddel ezelőtti iráni forradalom utáni helyzethez, amikor az arany ára 1979 novembere és 1980 januárja között közel 120%-kal nőtt.
Jesper Koll, a Monex Group tanácsadó cég munkatársa szerint a befektetők az aranyban látják a védekezés eszközét az infláció és a kormányzati kockázatok ellen. "Mindenki valós értékű eszközöket keres, és egyre nyilvánvalóbb, hogy a Trump-kormányzat politikája nem változik" – hangsúlyozta.
A Trump-kormányzat által bevezetett vámok – amelyek külföldről behozott árukra vonatkoznak – növelték az inflációs félelmeket, ami további tőkét vonzott az aranyhoz hasonló biztonságos befektetési lehetőségek irányába.
Az Egyesült Államok január óta 145%-os vámokat vetett ki kínai termékekre, míg Kína 125%-os válaszvámokkal reagált. Emellett bizonytalanság övezi, hogy az USA más országokra kivetett széleskörű vámjai életbe lépnek-e, miután ezek bevezetését 90 napra felfüggesztették.
A fehér ház szerint a intézkedések elősegítik a gyártás visszahozását az Egyesült Államokba, amerikai munkavállalók számára teremtenek munkahelyeket, és több milliárd dollárnyi adóbevételt generálnak.
Nemzetközi Adósnyilvántartás
Győződjön meg róla részletes adósellenőrzéssel, hogy pénzügyi előélete valóban tiszta és adósságmentes.