Bernard Arnault, az LVMH vezérigazgatója kritizálja Brüsszelt, és figyelmeztet az USA-val feszülő kereskedelmi viszonyok Európa számára káros hatásaira. Az amerikai gyártás bővítését fontolgatják a vámok elkerülése érdekében.
A francia LVMH vezérigazgatója, Bernard Arnault kritikával illette az uniós brüsszeli bürokráciát, miközben fokozódnak a kereskedelmi feszültségek az Egyesült Államok és az Európai Unió között. Arnault szabadkereskedelmi övezet létrehozására szólított fel, figyelmeztetve, hogy a jelenlegi viták súlyos károkat okozhatnak az európai iparnak.
A világ egyik legnagyobb luxuscége, az LVMH elnöke és vezérigazgatója kiemelte, hogy az EU és az USA közötti tarifák rendezetlen állapota veszélyeztetheti a kontinens gazdaságát. Hasonló gondolatot fogalmazott meg korábban Elon Musk is, aki április elején nullás tarifákat sürgetett a két régió között. Az Európai Unió régóta támogatja a „nulla a nulláért” megállapodást, azonban az amerikai kormányzat eddig elutasította ezt a javaslatot.
Az LVMH éves részvényesi gyűlésén Arnault hangsúlyozta, hogy az európai vezetőknek „ügyesen” kell tárgyalniuk az amerikai kormánnyal. Véleménye szerint a nemzeti kormányoknak aktívabb szerepet kellene vállalniuk a tárgyalásokban, nehogy azokat kizárólag Brüsszel, az uniós bürokrácia központja irányítsa.
„Európát nem politikai hatalom, hanem bürokratikus hatalom irányítja, amely állandóan olyan szabályozásokat hoz, amelyek sajnos minden tagállamra kiterjednek és hátrányosan érintik az üzleti szférát” – mondta a 76 éves vezérigazgató.
Az Európai Bizottság, az EU végrehajtó szerve, a 27 tagállam nevében folytat kereskedelmi tárgyalásokat. A blokk jelenleg a világ legnagyobb kereskedelmi szereplője.
Az LVMH részvényei a héten 7,8%-ot estek, miután a vállalat első negyedéves értékesítése váratlanul visszaesett. A cég ezzel elveszítette a világ legnagyobb luxuscége címet, amelyet most a rivális Hermès birtokol.
Arnault jelezte, hogy a vállalat kénytelen lehet bővíteni amerikai tevékenységét, ha Európa nem tud hatékonyan tárgyalni. „Ha Európa nem tárgyal intelligensen, kénytelenek leszünk növelni az amerikai termelést, hogy elkerüljük a tarifákat” – mondta.
2019-ben az LVMH már áttelepített egy részlegét az USA-ba, amikor megnyitotta a Louis Vuitton műhelyét Alvaradóban, Texasban Donald Trump első elnöksége alatt. Trump és Arnault együtt látogatták meg a létesítményt, amelyet az amerikai gyártás újjászületésének szimbólumaként mutattak be. Azonban a texasi gyár eddig alul teljesített. Az ülésen bemutatott dokumentumok szerint az USA az LVMH összes értékesítésének 25%-át teszi ki.
Arnault kritikát fogalmazott meg Franciaország tervezett vállalati adóemeléseivel kapcsolatban is, amelyeket „az +Made in France+ adójának” nevezett. Figyelmeztetett, hogy ez a vállalatok külföldre költözését okozhatja. Dicsérte az amerikai modellt, amely alacsonyabb adókat és állami ipari beruházásokat kínál.
„Amikor visszatérsz Franciaországba néhány napos amerikai tartózkodás után, ez egy kicsit hidegzuhany”
– mondta.
A Louvre Múzeum előtt, ahol a gyűlés zajlott, tüntetők vonultak fel, magasabb adókat követelve a gazdagoktól. „Adóztassátok meg a gazdagokat!” feliratú táblákat tartottak, és egy Arnaultot tolvajként ábrázoló bábut is kiállítottak. Fanny Petitbon, a 350.org szóvivője szerint „a francia ultra-gazdagok vagyonának 2%-os megadóztatása évi akár 25 milliárd euró bevételt hozhatna, amely nyilvánvalóan javítaná a közszolgáltatások és az energiaátállás finanszírozását”.
Nemzetközi Adósnyilvántartás
Győződjön meg róla részletes adósellenőrzéssel, hogy pénzügyi előélete valóban tiszta és adósságmentes.