Az EU vezetői egységesen lépnek fel Trump vámjai ellen, hangsúlyozva a gazdasági együttműködést és a közös célokat, miközben reagálnak a kereskedelmi feszültségekre az Egyesült Államokkal.
Az EU vezetői egységesen ellenezték az esetleges amerikai vámokat, hangsúlyozva a gazdasági együttműködést és közös céljaikat, miközben a Trump-adminisztrációval való kereskedelmi feszültségekkel küzdenek.
Miközben az európai vezetők Brüsszelben gyűltek össze, hogy sürgős biztonsági kérdésekről tárgyaljanak, az amerikai vámok árnyéka ott lebeg a megbeszélések felett. Donald Trump amerikai elnök nemrégiben megerősítette, hogy az Európai Unióval szemben alkalmazott vámok "biztosan bekövetkeznek", amit az Európai Unió azonnali válaszával követte. Az EU válasza határozott és egységes volt, a vezetők egyetértettek abban, hogy minden új vámot meg fognak támadni.
Olaf Scholz német kancellár hangsúlyozta, hogy az EU készen áll saját vámintézkedések alkalmazására, miközben kiemelte annak fontosságát, hogy együttműködés felé mozduljanak a gazdasági kihívás ellenére. Megjegyzései sok európai vezető véleményét tükrözték, akik az EU gazdasági stabilitásának és szuverenitásának védelmére összpontosítanak.
Donald Tusk, a lengyel miniszterelnök figyelmeztetett egy "totálisan szükségtelen és ostoba vámháborúra", de bizalmát fejezte ki abban, hogy az EU képes megőrizni nyugalmát és prioritásait. Tusk megjegyzéseit Mette Frederiksen dán miniszterelnök is megerősítette, aki hangsúlyozta, hogy bár Dánia nem támogatja az ellenségeskedést a szövetségesekkel, elkötelezett amellett, hogy hatékonyan reagáljon bármilyen vámra.
Micheál Martin ír taoiseach világossá tette, hogy az EU-nak egységesen kell fellépnie, mivel az EU és az Egyesült Államok kereskedelmi kapcsolata kulcsfontosságú mindkét fél számára. Martin hangsúlyozta, hogy az infláció által okozott potenciális károk nemcsak politikai kérdést jelentenek, hanem valódi következményekkel járnak az emberek számára.
Kaja Kallas, az EU külügyi főképviselője hangsúlyozta, hogy a kereskedelmi háborúval "nem lesznek nyertesek", figyelmeztetve, hogy munkahelyek és árak emelkedése várható, miközben Kína valószínűleg profitál a következményekből. Gitanas Nausėda litván elnök javasolta, hogy az EU gazdasági napirendjét pozitív irányba tereljék, és több energiát importáljanak az Egyesült Államokból, miközben további katonai támogatást is keresnének.
Eközben Sir Keir Starmer brit miniszterelnök, aki részt fog venni a találkozón, célja a Brexit utáni brit- EU kapcsolatok helyreállítása. Részvétele fontos pillanatot jelent, mivel ő az első brit miniszterelnök, aki közvetlenül találkozik az EU vezetőivel a brit kilépés óta.
Trump viszont folytatta kereskedelmi politikáját, az EU-val szembeni kereskedelmi deficitjét "szörnyűsének" nevezve. Bár arra utalt, hogy esetleg felülvizsgálja a vámokat az Egyesült Királyságra, világossá tette, hogy kész feszíteni a helyzetet. Trump gazdasági vészhelyzetet hirdetett ki az Egyesült Államokban, hogy 10%-os vámot vessen ki minden kínai, mexikói és kanadai importtermékre.
Nemzetközi Adósnyilvántartás
Győződjön meg róla részletes adósellenőrzéssel, hogy pénzügyi előélete valóban tiszta és adósságmentes.