Boeing 1,1 milliárd dolláros megállapodása az amerikai igazságüggyel a 737 Max balesetek miatt – az áldozatok családjainak ügyvédje erkölcstelennek nevezi.
A Boeing és az amerikai igazságügyi minisztérium közötti megállapodás a 737 Max gépek 2018-as és 2019-es baleseteivel kapcsolatban heves reakciókat váltott ki az áldozatok családjainak képviselőjétől.
Az amerikai repülőgépgyártó szerdán nyilvánosságra hozott dokumentumban bejelentette, hogy 1,1 milliárd dollár (kb. 811,5 milliárd forint) kártérítés fizetésével elkerülheti a büntetőeljárást a két tragédia miatt, amelyekben összesen 346 ember vesztette életét.
Sanjiv Singh, a 2018-as indonéz katasztrófa 16 áldozatának családját képviselő ügyvéd szerint a megállapodás "erkölcsileg visszataszító", és lehetővé teszi a vállalat számára, hogy "megússza a valódi büntetőjogi felelősségre vonást".
A Boeing korábbi nyilatkozatában elismerte felelősségét:
"Mélyen sajnáljuk az áldozatok elvesztését, és elkötelezettek vagyunk az emlékezés mellett, átfogó változtatásokkal a vállalati gyakorlatunkban."
A megállapodás keretében a cég 444,5 millió dollárt fizet az áldozatok hozzátartozóinak, további 455 millió dollárt pedig a biztonsági és minőségbiztosítási programok fejlesztésére fordít.
Ezen felül a Boeing 487,2 millió dolláros bírságot vállalt, melynek felét már 2021-ben kifizette. Vállalati szóvivő hangsúlyozta: "A Boeing elkötelezett a megállapodásban vállalt kötelezettségek teljesítése mellett, amely magában foglalja a jelentős pénzbírságot és a folyamatos fejlesztési ígéretet."
Ha egy szövetségi bíró jóváhagyja az egyezséget, a gyártó elkerülheti a csalásért indított büntetőperet. A vállalat értékpapír-bizottsághoz (SEC) benyújtott dokumentumában kijelentette, hogy az igazságügyi minisztérium "nem indít további büntetőeljárást a cég ellen".
Két, egymástól független, de technikailag hasonló baleset során összesen 346 ember vesztette életét a 737 Max típusú gépeken. 2018 októberében a Lion Air járatán 189 utas és személyzet tagja veszett oda, miután a gép 13 perccel Jakartából való felszállás után a Jáva-tengerbe zuhant.
2019 márciusában pedig egy Ethiopian Airlines repülőgép hat perccel Addisz-Abebából történt indulás után lezuhant, mind a 157 utas életét vesztette. Mindkét esetben a hibás repülési vezérlőrendszereket azonosították a baleset okaként.
2021-ben a Boeing beismerte, hogy megtévesztette a biztonsági felügyeletet a 737 Max repülőgépek tervezési hibáival kapcsolatban, és bírságot fizetett csalási vádak miatt.
Az áldozatok családjainak lehetőségük lesz tiltakozni a legújabb megállapodás ellen, amikor azt egy szövetségi bíró elé terjesztik. Singh ügyvéd szerint ügyfelei között "alapvető felháborodást" váltott ki az egyezség, és a jelenlegi kártérítés "kevésnek bizonyul".
Nemzetközi Adósnyilvántartás
Győződjön meg róla részletes adósellenőrzéssel, hogy pénzügyi előélete valóban tiszta és adósságmentes.