Az USA és az EU közeledik a vámvita enyhítéséhez, de az EU aggódik a jövőbeli kereskedelmi kapcsolatok miatt. A 50%-os acél- és alumíniumvámok mérlegelése folyamatban.
Amerikai vámegyezmény közeledik, az EU aggodalmaskodik a jövő miatt
Az Egyesült Államok 50%-os vámokat vezetett be az európai acél- és alumíniumtermékekre, továbbá 25%-os autóvámokat és 10%-os általános vámokat alkalmaz az EU-ból érkező importra. Ezek a intézkedések jelentős feszültséget okoztak a két fél kereskedelmi kapcsolataiban.
Közeli megállapodás, de tartós bizonytalanság
Az EU és az USA közeledik egy előzetes megállapodáshoz a vámvita rendezéséről, azonban az európai vezetők aggodalmukat fejezték ki a hosszú távú transzatlanti kapcsolatokkal kapcsolatban. Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen kijelentette:
"Folyamatosan dolgozunk egy kezdeti megállapodáson, hogy a vámokat a lehető legalacsonyabb szinten tartsuk, és biztosítsuk a vállalatok számára szükséges stabilitást. Ugyanakkor nem vagyünk naivak – tudjuk, hogy a kapcsolat az USA-val talán soha nem lesz már olyan, mint régen."
Az EU várja Donald Trump amerikai elnök döntését egy javasolt kereskedelmi megállapodásról, amely célja a márciusa óta tartó vámvita rendezése lenne. Az amerikai kereskedelmi miniszter nyilatkozatai szerint az elnök asztalán van az ügy.
Nehéz tárgyalások várhatók
Bár a keretmegállapodás elérése valószínűnek tűnik, ez csak az első lépés lenne egy átfogóbb kereskedelmi egyezmény felé. Európai diplomaták szerint az EU tagállamai nem lennének elégedettek a jelenlegi formában felkínált megoldással. "Még ha meg is kötjük a megállapodást, valószínűleg nem ez lesz a vége" – mondta egy névtelen európai diplomaták. "Az USA-val való kereskedelmi kapcsolataink törékennyé és kiszámíthatatlanná váltak."
A Bizottság korábban ipari áruk teljes vámmentességét szorgalmazta, de most 10%-os alapvámokban egyezett volna meg, bizonyos kivételekkel (például repülőgépek és szeszes italok esetében). Azonban az autóipar, acél, alumínium és gyógyszerek területén a tárgyalások nehezen haladnak.
Tagállami nézeteltérések
Július 14-én az EU kereskedelmi miniszterei tárgyalni fognak az amerikai kapcsolatok jövőjéről. A tagállamok között jelentős nézeteltérések várhatók a válaszintézkedések mértékét illetően. Németország és Olaszország, amelyek gazdasága erőteljesen függ az amerikai piacoktól, inkább a mérsékelt fellépés mellett érvelnek. Franciaország viszont keményebb álláspontot képvisel.
Egy második, potenciális válaszvám-listáról is szó esik, amely eredetileg 95 milliárd eurós amerikai termékeket érintene, bár a végleges összeget csökkentették. A Bizottság hangsúlyozza, hogy ennek alkalmazásáról még nem született döntés.
Nemzetközi Adósnyilvántartás
Győződjön meg róla részletes adósellenőrzéssel, hogy pénzügyi előélete valóban tiszta és adósságmentes.