Az EU figyelemmel kíséri a kínai acél- és elektronikai importokat a kereskedelmi háború közepette, mivel a korábban az USA-ba szánt áruk átterelődhetnek az európai piacra. Az EU készen áll a védelmi intézkedésekre.
A Kereskedelmi Bizottság figyelemmel kíséri a kínai acél- és elektronikai termékek importját a kereskedelmi háború közepette. A kínai túlkapacitások az uniós piacra terelődhetnek.
Az EU számít arra, hogy a viszonos vámok hatására az Egyesült Államokba szánt áruk új piacot kereshetnek, és a kínai megújuló energiaforrások, acéltermékek és elektronikai cikkek kerülnek előtérbe a Bizottság figyelmi listáján.
A vámok egyik mellékhatása a túltermelés. Az Európai Bizottság képviselői szerint a korábban az USA számára vonzó termékek „dinamikus” úton juthatnak el az európai piacokra.
„Lehetséges a kereskedelmi eltérítés, amikor egyes országok, amelyek már nem exportálhatnak az Egyesült Államokba, alternatív piacokat keresnek” – mondta egy uniós vezető tisztviselő.
„Természetesen készen állunk a piacunk védelmére, nem fogunk minden mennyiséget és volumenű termelést elnyelni” – tette hozzá ugyanaz a tisztviselő.
Kína került az EU figyelő listájára, miután szerdán az Egyesült Államok 54%-os kumulatív vámokat vezetett be kínai importokra. Az acél valószínűleg az egyik olyan termék lesz, amely túltermelés miatt az uniós piacra áramlik, különösen a kínai építőipar gyengülése miatt. „Az acél nem fogyasztódott el belföldön Kínában” – hangsúlyozta ugyanaz a tisztviselő, utalva az EU irányába történő eltérítés kockázatára.
Az OECD április 1-jei adatai szerint a globális acél túlkapacitás 2024-ben becsült 602 millió tonnáról 721 millió tonnára nőhet 2027-re. Ez az uniós acéltermelés több mint ötszörösét jelenti, ahogyan azt a Eurofer, az európai acélipari szövetség is megerősítette.
Egyéb kínai termékek is új piaci útvonalakat kereshetnek az EU-ban. „Az elektronikai eszközök és a megújuló energiaforrások, például napelemek vagy szélturbinák szintén kockázatot jelentenek az EU számára” – mondta Alicia García Herrero, a Bruegel think tank szakértője. Az elektromos járművek, amelyekre 2024 novembere óta vámok vonatkoznak, szintén szerepelhetnek a túltermelés veszélyeztetett termékeinek listáján.
A Bizottság felgyorsítja a globális piacok megfigyelését, amikor április 5-én és 9-én hatályba lépnek az USA és Kína, valamint más országok közötti viszonos vámok.
„Kínával kapcsolatban már volt tapasztalatunk az acéliparban, különösen 2017-ben, amikor az USA bezárta piacát a kínai importok előtt. Akkor védelmi intézkedéseket vezettünk be” – emlékezett vissza az uniós tisztviselő.
A WTO szabályai szerint engedélyezett védelmi intézkedések lehetővé teszik bizonyos termékek importjának korlátozását, ha egy adott piacon hirtelen áradatként érkeznek meg.
„Az acéliparban már régóta alkalmazzuk ezeket. Még túl korai lenne megmondani, hogy más ágazatokban is szükség lesz rájuk. Szorosan figyeljük a helyzetet” – tette hozzá a tisztviselő.
Nemzetközi Adósnyilvántartás
Győződjön meg róla részletes adósellenőrzéssel, hogy pénzügyi előélete valóban tiszta és adósságmentes.