Az EU Bizottság "jól kalibrált" válaszokat készít az USA új autóvámjaira, miután Washington 25%-os vámokat jelentett be. A kereskedelmi feszültség növekszik, Brüsszel arányos ellenintézkedéseket tervez, beleértve szolgáltatási szankciókat is. További
Az Európai Bizottság előkészíti a „jól kalibrált” válaszlépéseket az amerikai vámokra. Az Egyesült Államok elnöke szerdán bejelentette, hogy 25%-os vámokat vezet be az autóimportokra.
Az új amerikai vámok bevezetését követően a Bizottság csütörtökön kijelentette, hogy megvárja az USA tervezett viszonvámjait, amelyek a jövő héten lépnek hatályba, mielőtt ellenlépésekről döntene. „Szükség esetén határozott, arányos, robusztus, jól kalibrált és időben megvalósuló választ adunk az Egyesült Államok tisztességtelen és kontraproduktív intézkedéseire” – mondta Olof Gill, a Bizottság szóvivője. Hozzátette, hogy az EU pontos időzítését csak a vámok hatályba lépése után lehet meghatározni. Az autókra vonatkozó amerikai vámok április 2-án lépnek életbe.
Az acél- és alumíniumtermékekre kivetett amerikai vámok már érvényben vannak. A szerdai autóvámok mellett április 2-án további viszonvámok lépnek életbe az EU-val szemben. Azonban még nem világos, hogy ezek az intézkedés az uniós tagállamokat egyenként vagy blokként érintik majd.
Az Európai Bizottság konzultál a tagállamokkal egy, 2018 óta felfüggesztett vámok alá eső amerikai terméklistáról, amely az acél- és alumíniumvámok miatti kereskedelmi vita óta létezik. Emellett egy második lista is szóba kerülhet, miközben Brüsszel mérlegeli a következő lépéseket. Ezek a lépések egy szélesebb körű megtorló intézkedéscsomag részét képezik, amely április közepére várhatóan életbe lép.
Egy EU-tisztviselő azonban elmondta, hogy Brüsszel nem elégszik meg ezzel a két listával, és figyelmeztetett: ha Washington a jövő héten bejelenti a viszonvámokat, a blokknak további lépésekre lehet szüksége. „Nem jelentettünk be semmit a szolgáltatásokról vagy az antikoeziós eszközről” – tette hozzá.
Eddig a bejelentett megtorló intézkedések csak amerikai árukat céloztak. Azonban 2023-ban az USA 109 milliárd eurós szolgáltatási kereskedelmi többlettel rendelkezett az EU-val szemben. Ha a megtorlás kiterjed a szolgáltatásokra is, az jelentős eszkalációt jelentene a brüsszeli-washingtoni kereskedelmi feszültségekben.
Az antikoeziós eszköz, amelyet az EU 2023-ban fogadott el, de még sosem használt, egyes szakértők szerint a kereskedelmi politika „nukleáris opciója”. Ez lehetővé tenné Brüsszel számára, hogy intellektuális tulajdonjogokra vonatkozó intézkedéseket vezessen be, vagy például korlátozza a licencelést harmadik országokkal szemben, ezzel jelentős eszközt adva a blokk kezébe a globális kereskedelmi vitákban.
Az autóimportokra kivetett amerikai vámok heves reakciókat váltottak ki az EU-ban.
„Fontos, hogy az EU határozott választ adjon a vámokra – egyértelművé kell tennünk, hogy nem hátralunk az USA előtt. Erő és önbizalom szükséges”
– nyilatkozta Robert Habeck német gazdasági miniszter. Hozzátette: „Ugyanakkor támogatni fogjuk az Európai Bizottságot abban, hogy tárgyalásokon keresztül megoldást találjon az USA-val, és elkerülje a vámspirált.”
Maroš Šefčovič EU kereskedelmi biztos kedden Washingtonban találkozott Howard Lutnick amerikai kereskedelmi miniszterrel, Jamieson Greer kereskedelmi képviselővel és Kevin Hassett fehér házi gazdasági tanácsadóval. Az Európai Bizottság szerint azonban a tárgyalások eredménytelenül zárultak.
„Valóban, Šefčovič biztos washingtoni küldetése most nem hozott megállapodást” – mondta Gill csütörtökön, annak ellenére, hogy a Bizottság remélt előrelépést.
Eric Lombard francia gazdasági miniszter a France Inter rádióban így nyilatkozott az autókra kivetett amerikai vámokról. Hozzátette: „Olyan helyzetben vagyunk, hogy támadás ér minket: vagy hagyjuk, hogy megtörténjen, és ez soha nem ér véget; vagy viszonozzuk, sajnos, ezt a játékot az amerikaiak erőltetik.”
Nemzetközi Adósnyilvántartás
Győződjön meg róla részletes adósellenőrzéssel, hogy pénzügyi előélete valóban tiszta és adósságmentes.