Az EU új szankciókat fogadott el Oroszországgal szemben, miközben Donald Trump tárgyalásokat sürget Ukrajna jövőjéről, ami kétségeket ébreszt a korlátozások hosszú távú hatékonyságával kapcsolatban.
Az Európai Unió új szankciókat hagyott jóvá Oroszország ellen Donald Trump Ukrajnával kapcsolatos tárgyalási nyomása közepette. Marco Rubio, Trump külügyminisztere jelezte, hogy az EU-nak előbb-utóbb csatlakoznia kell a Kreml elleni szankciók enyhítéséről szóló megbeszélésekhez. Kijelentette, hogy minden félnek engedményeket kell tennie, és visszautasította azokat az állításokat, hogy Európát kizárják a folyamatból.
Az egyre növekvő diplomáciai nyomás ellenére az EU kitart a kemény álláspontja mellett Oroszországgal szemben. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke hangsúlyozta, hogy az unió továbbra is fenntartja a nyomást a Kreml ellen. Az uniós nagykövetek megállapodása szándékosan az orosz invázió harmadik évfordulója előtt született meg. Ez a szankciócsomag a tizenhatodik, amelyet 2022 februárja óta bevezettek.
Az új szankciók közé tartozik az orosz primer alumínium importjának tilalma, amelyet korábban már fontolgattak, de egyes tagállamok gazdasági aggályai miatt nem hagytak jóvá. Az orosz alumínium az EU alumíniumimportjának körülbelül 6%-át teszi ki, de ez az arány csökkent, mivel az európai gyártók alternatív forrásokat keresnek.
A csomag a Kreml által használt "árnyékflottát" is célozza – egy régi, biztosítatlan tankerekből álló hajóflottát, amelyet az oroszok a nyugati szankciók kijátszására és az Ukrajna elleni háború finanszírozására használnak. Ezek a hajók gyaníthatóan megtévesztő módszereket alkalmaznak, például adatokat manipulálnak, kikapcsolják az azonosító rendszereiket, hogy elkerüljék a nyomon követést, és hajóról hajóra történő átrakodással rejtik el az olaj eredetét. Az EU aggódik, hogy ezeknek a hajóknak a rossz állapota környezeti katasztrófát okozhat az unió határai közelében.
Az új szankciók 73 további hajót adnak hozzá az EU feketelistájához, így az érintett orosz hajók száma meghaladja a 150-et. Ezeknek a hajóknak megtiltják, hogy belépjenek az EU kikötőibe vagy igénybe vegyék az uniós szolgáltatásokat. Az új jogszabályok szerint az "árnyékflotta" tulajdonosai, üzemeltetői és kapitányai is szankciók alá kerülhetnek.
Ezenkívül az új intézkedések 13 orosz bankot kizárnak a SWIFT-rendszerből, és nyolc orosz médium sugárzási engedélyét felfüggesztik. Az intézkedéseket várhatóan hétfőn fogadják el hivatalosan, amikor az uniós külügyminiszterek Brüsszelben találkoznak.
Nemzetközi Adósnyilvántartás
Győződjön meg róla részletes adósellenőrzéssel, hogy pénzügyi előélete valóban tiszta és adósságmentes.