Európai tőzsdek visszaesnek az új amerikai vámok miatt. A STOXX 50 és a STOXX 600 jelentős veszteséget könyvelhetett el, miközben az EU válaszvámokat fontolgat. További részletek itt.
Az európai tőzsdepiaci mutatók szerdán jelentős visszaesést mutattak, visszafordítva a keddi növekedést, miután az Egyesült Államok új vámrendszere életbe lépett. A STOXX 50 2,6%-ot, a szélesebb körű STOXX 600 pedig 2,5%-ot veszített, így gyakorlatilag megsemmisítve a keddi nyereséget. A visszaesés széles körű volt, minden szektorban csökkenést figyeltek meg. A gyógyszeripar, az olaj- és gázipar, az alapanyagok és az ingatlanpiac vezette a zuhanást.
Közben az Európai Bizottság úgy döntött, hogy válaszlépésként akár 25%-os vámokat vet ki mintegy 22,1 milliárd euró értékű amerikai exportra. Ursula von der Leyen, a Bizottság elnöke kedden telefonbeszélgetést folytatott Li Qiang kínai miniszterelnökkel, ahol „tárgyalásokon alapuló megoldást” javasolt az amerikai vámok által okozott gazdasági zavarok enyhítésére.
A nagyvállalatok közül számos jelentős részvény esett lejjebb, köztük a Novo Nordisk (-5,7%), az SAP (-1,9%), az LVMH (-3%), a Nestlé (-1,6%) és az ASML Holding (-2,5%).
Az európai tőzsdék már a nyitás előtt erős zuhanásra készültek, miután Donald Trump amerikai elnök új vámcsomagja hatályba lépett, amely 20%-os vámokat vonatkoztatott az EU-ból származó termékekre. A piacok aggodalommal figyelik a kereskedelmi háború eszkalálódását, amely recesszióhoz vezethet a globális gazdaságban, és kockázatos eszközök tömeges eladását idézheti elő.
Kedden azonban az európai részvénypiac jelentős visszapattanást mutatott, miután a korábbi napokban mélypontra zuhant az amerikai vámokkal kapcsolatos aggodalmak miatt. A STOXX 50 2%-ot, a STOXX 600 pedig több mint 2,7%-ot emelkedett, ami 2022 óta a legjobb napi teljesítményt jelentette. A pénzügyi, ipari és védelmi részvények vezették a növekedést, míg a távközlési szektor lemaradt.
Az Európai Unió vezetői jelezték, hogy készen állnak ellenlépésekre, beleértve digitális adókat és akár 25%-os vámokat bizonyos amerikai árukra. Trump elnök azonban elutasított egy javasolt „nulla-nulla” ipari vámrendszert, így a feszültség továbbra is magas maradt. Közben Kína is megerősítette, hogy válaszlépésekre készül.
Vállalati hírek közül kiemelkedett az Infineon, amely 2,5 milliárd dolláros megállapodást kötött a Marvell autóipari egységének felvásárlásáról.