A Ferrari áremelést jelentett be egyes modelleknél, akár 10%-kal is, Trump autóvámjaira válaszul. Az olasz luxusautó-gyártó profitráta 50 alappontos csökkenéssel szembesülhet 2025-ben. Az USA a legnagyobb piaca.
A Ferrari, az olasz luxusautó-gyártó bejelentette, hogy egyes modellek árait akár 10%-kal is emelni fogja az Egyesült Államokban. Ez a lépés közvetlen válaszként értékelhető Donald Trump amerikai elnök által bevezetett 25%-os vámokra, amelyek az Európából importált autókat érintik. Az áremelés április 2-tól lép életbe.
A vállalat nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy kereskedelmi stratégiáját frissíti, figyelembe véve az EU-ból származó autókra kivetett vámokkal kapcsolatos előzetes információk alapján. Ugyanakkor három modell – a Ferrari 296, az SF90 és a Roma – nem kerül áremelésre.
„A jelenleg forgalomban lévő többi modell esetében az új importfeltételek részben árváltozással járnak, legfeljebb 10%-os emeléssel, a kereskedelmi hálózatunkkal összehangolt módon”
– tette hozzá a cég.
A módosítások következtében az egyes modellek ára 25 000 és 350 000 dollár között változhat, az adott típus függvényében. Emellett a Ferrari jelezte, hogy a 2025-ös évi jövedelmezőségi célkitűzései akár 50 alappontnyi csökkenéssel is szembesülhetnek.
A vállalat 2024-ben 1,5 milliárd euró nettó nyereséget ért el, ami 21,3%-os növekedést jelent az előző évhez képest. Az üzemi eredménymutató 28,3%-os volt, 7%-kal magasabb, mint egy évvel korábban. A 2025-ös bevétel várhatóan meghaladja a 7 milliárd eurót, 5%-os növekedéssel, míg a jövedelmezőségi ráta 29% körülire becsülhető. Még a tervezett 50 alappontos csökkenés mellett is magasabb lenne ez az érték, mint 2024-ben.
A Ferrari részvényei a vámhírek hatására ingadoztak: csütörtökön 1,82%-os emelkedéssel 391,5 euró körül zártak, noha más európai autógyártók értékpapírjai általános visszaesést mutattak. Ennek ellenére az olasz cég részvényei idén eddig 4,6%-ot veszítettek, részben az USA és az EU közötti kereskedelmi feszültségek miatt. Február 18-i rekordszintjükhöz képest közel 20%-os esés következett be.
A Ferrari legnagyobb részvényese, az Exor, február végén 7 millió darab, mintegy 4%-os részesedést értékesített, ami további nyomás alá helyezte a részvényeket. Az Egyesült Államok a Ferrari legfontosabb piaca, a globális értékesítés mintegy negyedét teszi ki. 2024-ben összesen 13 752 járművet szállítottak világszerte, ebből 3 452 került az USA-ba – ez 6%-os növekedést jelent az előző évhez képest, ami a legmagasabb regionális mutató volt.
Az európai autóipar részvényei általános visszaesést mutattak Trump vámbejelentése után. Az Euro Stoxx 600 Autóipari és Alkatrész-index 2,4%-ot esett, míg a holland Stellantis részvényei 4,3%-kal kerültek alacsonyabbra, 2022 október óta először. A német gyártók, köztük a Mercedes-Benz, a Volkswagen, a Porsche és a BMW is 2-3%-os zuhanást könyvelhettek el.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke saját nyilatkozatában „nagy sajnálattal” fogadta az amerikai döntést, és hangsúlyozta, hogy az EU továbbra is tárgyalásokon keresztül próbálja megoldani a vitát, miközben védi gazdasági érdekeit.
Nemzetközi Adósnyilvántartás
Győződjön meg róla részletes adósellenőrzéssel, hogy pénzügyi előélete valóban tiszta és adósságmentes.