A Heathrow-i káosz miatt az európai légitársaságok részvényei zuhannak. Több százezer utas járatát törölték le az áramszünet miatt, ami napokig tartó zavarokat okoz. További részletek itt.
A Heathrow repülőtér hirtelen bezárása miatt az európai légitársaságok részvényei jelentős esést mutattak pénteken. A londoni repülőtér egy nagyobb áramszünet miatt kényszerült ideiglenes leállásra, amely több százezer utas járatának törléséhez vezetett.
Az incidens egy tűz következménye volt, amely egy, a repülőtértől körülbelül 3 kilométerre található transzformátorállomást érintett, és megsemmisítette a Heathrow tartalék áramellátását is. A tűzoltás körülbelül hét órába telt, mire a helyzet stabilizálódott. A repülőtér vezetése kijelentette, hogy jelentős zavarokra lehet számítani a következő napokban, és az utasokat arra kérték, hogy mindenképpen kerüljék a repülőtér felkeresését, amíg az újra nem nyílik.
A Heathrow az egyik legforgalmasabb repülőtér a világon, naponta átlagosan 200 000 utast szolgál ki. A FlightRadar 24 adatai szerint legalább 1350 járat érintett, amelyek a repülőtérre érkeztek vagy onnan indultak volna.
A British Airways (BA) volt az egyik leginkább érintett légitársaság, amely kijelentette, hogy a tűz jelentős hatással van a működésére. Az anyavállalat, az International Consolidated Airlines Group (IAG) részvényei 3%-ot estek reggel, majd 1,5%-ot délután a londoni tőzsdén. Russ Mould, az AJ Bell befektetési igazgatója szerint a befektetők úgy gondolják, hogy a helyzet viszonylag gyorsan rendeződhet.
A BA szóvivője közölte, hogy a társaság minden rövid távú járatot törölt, amely a repülőtérre érkezett vagy onnan indult volna. Emellett a hosszú távú járatok ütemtervét is felülvizsgálják, figyelembe véve a jövőbeni járatokra gyakorolt hatásokat is. Az utasoknak lehetőségük van átszállásra vagy teljes visszatérítésre.
A Jefferies elemzői szerint a British Airways jelentős mértékben a Heathrow-ból működik, ahol a hétvégi járatok a csoport 2025-ös ülőhely-kilométerének (ASK) 0,4%-át teszik ki. Az elemzők szerint a kártérítések lesznek a legnagyobb közvetlen költség, amely akár 1-3%-kal is csökkentheti a csoport 2025-ös EBIT-jét. A profitot tovább ronthatják a személyzet és a pilóták áthelyezésének költségei is, mivel a zavarok több napig is eltarthatnak.
Matt Dorset, a Quilter Cheviot részvényelemzője szerint a kártérítési költségek körülbelül 30-50 millió font (36-60 millió euró) között mozoghatnak.
Nem csak a BA volt érintett. A KLM-Air France részvényei 1,5%-ot, a német Lufthansa 1,7%-ot, míg az Easyjet 1%-ot vesztett 14:00 CET-ig. Más európai légitársaságok, amelyek nem közlekednek a Heathrow-ból, szintén érintettek lettek a negatív hangulat miatt. A Wizz Air részvényei 1,4%-ot, a Ryanair pedig 0,8%-ot esett.
Az eladási hullám egy szélesebb trend része, amely a befektetők növekvő aggodalmát tükrözi a légitársaságok jövőjével kapcsolatban. Mould szerint az IAG részvényei negyedével estek a februárban elért ötéves csúcshoz képest, ami a fogyasztói és üzleti forgalommal kapcsolatos aggodalmak, valamint a kereskedelmi és vámkérdések bizonytalanságának következménye.
A trend más ágazatokra is kiterjedt. A német TUI, amely öt légitársaságot üzemeltet, köztük egyet a brit piacon, 1,8%-ot vesztett. Az Intercontinental Hotels Group pedig a londoni tőzsdén a legnagyobb veszteségek közé tartozott, 3,7%-os eséssel.
Nemzetközi Adósnyilvántartás
Győződjön meg róla részletes adósellenőrzéssel, hogy pénzügyi előélete valóban tiszta és adósságmentes.