Nincs globális recesszió az USA vámjai ellenére – mondja az IMF. A Nemzetközi Valutaalap szerint a kereskedelmi feszültségek ellenére a világgazdaság stabil marad, bár a növekedési előrejelzéseket lefelé módosították.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint a világgazdaság nem kerül recesszióba, annak ellenére, hogy az Egyesült Államok vámokat vezetett be. Kristalina Georgieva, az IMF vezérigazgatója kijelentette: "egy ellenállóbb világgazdaság elérhető cél".
A szervezet világgazdasági előrejelzésében hangsúlyozta, hogy a kereskedelmi feszültségek miatt a globális részvényárak jelentősen csökkentek, és figyelmeztetett az országok közötti "bizalom eróziójára". Ugyanakkor nem jósolt globális recessziót, kijelentve:
"új növekedési előrejelzéseink jelentős korrekciókat tartalmaznak, de recesszióra nem számítunk"
.
Ezek a kijelentések abban az időszakban hangzottak el, amikor a világ vezetői és vállalatai reagálnak Donald Trump amerikai elnök április 2-án bejelentett vámjaira. A bejelentést követően a nemzetközi tőzsdepiacok zuhantak, és számos piac még mindig nem állt helyre – például a brit FTSE 100-as index több mint 4,6%-kal alacsonyabb, mint egy hónappal ezelőtt.
Eközben egyre több előrejelzés született a globális recesszió lehetőségéről, mivel a vállalatok csökkentették a kiadásaikat és beruházásaikat a bizonytalanság miatt, és egyes országok saját vámokkal válaszoltak Trump intézkedéseire.
A Világkereskedelmi Szervezet (WTO) szerdán azt jósolta, hogy a globális kereskedelem visszaesni fog az amerikai vámok miatt. Hasonló véleményt fogalmazott meg a Bank of England is, amely szerint a kereskedelmi feszültségek "jelentősen növelték a globális növekedés kockázatát" és a pénzügyi stabilitást is veszélyeztetik.
Az Európai Központi Bank (EKB) csütörtökön bejelentette, hogy csökkenti alapkamatját a kereskedelmi feszültségek miatt. Az IMF azonban optimistább kilátásokat festett. Georgieva kijelentette: "Ez egy felhívás, hogy bölcsen reagáljunk. Egy kiegyensúlyozottabb, ellenállóbb világgazdaság elérhető. Tetteinkkel kell biztosítanunk."
Hozzátette, hogy minden országnak erőfeszítéseket kell tennie, hogy saját háza rendjét helyreállítsa a bizonytalanság hatására. Különösen Európát szólította fel, hogy csökkentse a szolgáltatások belső kereskedelmét korlátozó szabályozást, és mélyítse az egységes piacot.
Kína számára azt javasolta, hogy erősítse a szociális hálót, csökkentve ezzel a "megtakarítási óvatosságot", míg az Egyesült Államok kormányának a költségvetési hiány csökkentésére sürgetett.
Nemzetközi Adósnyilvántartás
Győződjön meg róla részletes adósellenőrzéssel, hogy pénzügyi előélete valóban tiszta és adósságmentes.