Az USA tőzsdéje a legrosszabb hetet élte meg a Covid-összeomlás óta, miután Kína válaszcsapást mért Trump vámjaira. A globális piacok zuhanása és a kereskedelmi háború fenyegetése riasztó gazdasági következményekkel járhat.
A tőzsdepiaci zűrzavar tovább mélyült pénteken, miután Kína válaszul lépett az amerikai elnök, Donald Trump bejelentett vámjaira. Ez növelte a globális kereskedelmi háború és a világgazdaság károsodásának valószínűségét.
Az Egyesült Államok három fő tőzsdei indexe több mint 5%-ot esett, az S&P 500 közel 6%-ot zuhant, ezzel a legrosszabb hetet zárta az amerikai tőzsde 2020 óta.
Az Egyesült Királyságban az FTSE 100 közel 5%-ot veszített – ez az öt év legnagyobb esése. Az ázsiai piacok is zuhantak, míg Németországban és Franciaországban hasonló visszaesés figyelhető meg.
Trump, aki a globális kereskedelmi rendszer átalakítását ígérte, elutasította a piaci sokkal kapcsolatos aggodalmakat, és a stabil amerikai munkaerőpiacra hivatkozott.
"Kitartásra van szükség," – írta közösségi médiás felületén. "Nem veszíthetünk."
A globális tőzsde több billió dollárt veszített értékéből azóta, hogy Trump bejelentette az új, 10%-os importvámokat számos ország áruira. Kína, az Európai Unió és Vietnám termékei pedig még magasabb vámokkal szembesülnek.
Elemzők szerint ezek az intézkedések, amelyek egy része már szombaton hatályba lép, az 1968 óta legnagyobb amerikai adóemelést jelentik. Várhatóan csökken a kereskedelem, és számos ország gazdasági recesszióba kerülhet.
Kína pénteken 34%-os importvámokkal válaszolt, korlátozta a kulcsfontosságú ásványi anyagok exportját, és amerikai cégeket tett fel feketelistára. Trump lépéseit "erőszakosnak" és a nemzetközi kereskedelmi szabályok megszegésének nevezte.
Más országok reménykednek a tárgyalásokban, bár a Fehér Ház ellentmondásos jeleket ad a párbeszéd iránti nyitottságáról.
Maroš Šefčovič, az EU kereskedelmi biztosa, aki korábban megtorló lépéseket tervezett, pénteken "nyílt" kétórás tárgyalást folytatott amerikai képviselőkkel. Közösségi médiás megjegyzésében hangsúlyozta, hogy a kereskedelmi kapcsolatoknak "új megközelítésre" van szükségük.
"Az EU elkötelezett a konstruktív tárgyalások mellett, de kész védelmezni érdekeit," – írta. "Továbbra is kapcsolatban maradunk."
Trump lépései összhangban vannak a kampány során tett ígéreteivel, de szélesebb körűek, mint amit sok elemző várt. Ez a 2020-as covid-pandémia óta legnagyobb tőzsdei zuhanáshoz vezetett.
A visszaesés az Apple és a Nike vállalatokkal kezdődött, amelyek erősen függenek ázsiai beszállítóiktól. Pénteken azonban olyan szektorok is érintettek lettek, amelyeket általában nem érintenek közvetlenül a vámok, például a fogyasztói cikkek, az egészségügy és a közművek.
"Őszintén szólva, a hangulat elég borús, és jogosan," – mondta Mike Dickson, a Horizon Investments kutatócsoportjának vezetője. Figyelmeztetett, hogy hetekbe telhet, amíg Trump vámjainak hatása teljesen kiderül.
A JP Morgan befektetési bank elemzése szerint a globális recesszió esélye 60%-ra nőtt, és az amerikai gazdasági növekedés két százalékpontot csökkenhet idén.
Néhány befektető enyhítette a veszteségek jelentőségét, rámutatva, hogy az amerikai részvénypiac elképesztő növekedést produkált az elmúlt években.
"A piaci ingadozások hevesebbek, mert a zuhanás gyorsabb, mint az emelkedés," – mondta Tim Pagliara, a CapWealth vezérigazgatója. Hozzátette, hogy a Fehér Ház egy "nagy átalakítást" próbál elérni a globális kereskedelemben, de ez szükséges.
Jerome Powell, a Federal Reserve elnöke pénteken kijelentette, hogy a gazdaság továbbra is stabilnak tűnik, de elismerte a nagy bizonytalanságot.
"A vámok magasabbak, mint vártuk, és szinte minden előrejelzésnél súlyosabbak," – mondta Powell, figyelmeztetve a lassuló növekedésre és az emelkedő árakra.
Egyes vállalatok, például a lakásépítéssel kapcsolatos cégek, mégis erősödtek, remélve, hogy a zűrzavar alacsonyabb hitelkamatokat hoz a lakáspiac számára.
Az Apple részvényei azonban továbbra is zuhantak, több mint 7%-ot veszítve pénteken. A cég piaci értéke mintegy 15%-ot csökkent szerda óta.
A Dow Jones 5,5%-ot esett, a Nasdaq 5,8%-ot, míg az európai és ázsiai piacokon is jelentős visszaesés volt tapasztalható.
Még a Fehér Ház szövetségesei is kritizálták a intézkedéseket. Ted Cruz texasi szenátor egy podcastban figyelmeztetett a "hatalmas kockázatokra", ha a vámháború tovább fokozódik.
A Falkland-szigeteken Janet Robertson, a Consolidated Fishing Limited vezérigazgatója azon tűnődött, hogyan érinti a 42%-os amerikai vám a foghalfelvásárlásokat.
"Jelenleg nem hozunk drasztikus döntéseket," – mondta, de hangsúlyozta, hogy a halászat a szigetek legfontosabb iparága, és az amerikai piac kulcsfontosságú számukra.
Nemzetközi Adósnyilvántartás
Győződjön meg róla részletes adósellenőrzéssel, hogy pénzügyi előélete valóban tiszta és adósságmentes.