Tesla részvényei zuhannak Musk politikai megnyilvánulásai miatt. A cég első negyedéves eredményei és a vezérigazgató Trump-párti állásfoglalása riasztja a befektetőket és vásárlókat. Az elektromos autópiac politikai érzékenységét tükrözi a helyzet.
A Tesla részvényei jelentős zuhanást mutatnak, miközben Elon Musk egyre szorosabbra fűzi kapcsolatait Donald Trump politikájával. A cég részvényárfolyama szerdán közel 6%-ot esett az amerikai tőzsdén, miután az első negyedéves értékesítési adatok nem feleltek meg a befektetők elvárásainak – a kiszállított járművek száma 13%-kal csökkent.
Ez egyben azt is jelzi, hogy a Tesla vezérigazgatója, Musk tapasztalhatja: a fogyasztók és befektetők nem haboznak pénztárcájukkal szavazni, ha a vállalat irányításával vagy a vezető magatartásával nem értenek egyet.
Vasárnap Musk részt vett egy wisconsini gyűlésen, ahol támogatta Brad Schimelt, a jobboldali jelöltet a Wisconsin Legfelsőbb Bírósági választáson. A liberális Susan Crawford ellen induló Schimel kampányába több mint 21 millió dollárt (kb. 19,39 millió euró) fordított, ami az Egyesült Államok történetének legdrágább bírósági választásává tette a versenyt. Ez felvetette a gazdag egyének befolyásának kérdését a politikai és igazságszolgáltatási folyamatokban.
A rendezvényen Musk elismerte, hogy a Tesla részvényei – és mindazoké, akik birtokolják őket – nagyjából felére csökkentek az értékük. Emellett megjegyezte, hogy jelenlegi pozíciója a Kormányzati Hatékonyság Minisztériumán (DOGE) vezetőként "nagyon költséges feladat".
Bár Musk nem kap fizetést a DOGE-nél betöltött szerepéért, az alapvető elképzelés az volt, hogy a hatalom központjához való közeledés révén olyan betekintést szerezhet, amely segítheti üzleti döntéseit, vagy hogy befolyásos kormányzati pozíciója növelheti a befektetők bizalmát.
Decemberben, Trump beiktatása előtt – de miután Musk szorosan összekapcsolódott az elnökkel, mint legnagyobb kampánytámogatója – a vagyonának csúcsa körülbelül 400 milliárd dollár (369,6 milliárd euró) volt. A Tesla részvényeit tekintve a csúcsot december 17-én érte el, 479,86 dolláros (442,47 eurós) záróárfolyammal.
Azonban Trump retorikája – és Musk támogatása, valamint saját, folyamatos politikai megnyilvánulásai – a részvények értékét március elejére mintegy 220 dollár (203,28 euró) alacsony szintre taszította. Musk vagyona becslések szerint 120 milliárd dollárral (110,88 milliárd euró) csökkent, így jelenlegi nettó értéke 280 milliárd dollár (259,72 milliárd euró) körül mozog.
Politika és pénzügyek összefonódása Úgy tűnik, Musk alábecsülte, hogy megosztó megjegyzései és a Trump-kormányzattal való kapcsolata milyen mértékben befolyásolhatják vállalatai jövedelmezőségét.
Azonban a Tesla csak mintegy 27%-át teszi ki személyes vagyonának. Legnagyobb pénzügyi eszköze, vagyonának 40%-a a SpaceX-hez kötődik. A Tesla az a vállalat, amely a leginkább függ a közvetlen fogyasztói kereslettől és járműértékesítésektől.
Az átlagfogyasztók kevésbé befolyásolják a SpaceX, a Neuralink vagy az xAI jövedelmezőségét, amelyeket kormányzati szerződések, technológiai befektetők vagy más vállalatokból származó források finanszíroznak. Emiatt Musk Trump melletti állása ezen a téren talán még nyereségesebb is lehet, ellensúlyozva a Tesla-n keresztüli veszteségeit.
Európában a kínai BYD (Build Your Dreams) elektromos járművek erőteljesen térnyernek egy olyan piacon, amely – bár szintén szkeptikus a kínai termékekkel szemben – árérzékenyebb. A BYD a Tesla legnagyobb globális versenytársává vált, az első negyedévben 60%-os egységnyi értékesítési növekedést ért el az előző év azonos időszakához képest.
Az Európában kapható legolcsóbb modell ára körülbelül 20 000 euró – ez magában foglalja a vámokat és környezetvédelmi előírásokat, amelyek felnyomják az árat. Ugyanakkor a kínai piacon a legolcsóbb BYD, a Seagull, mintegy 9700 dollárba (8976,80 euró) kerül.
Európai versenytársak A Tesla autóit a közép- és luxuskategóriába sorolják, a jelenlegi legolcsóbb modell, a Model 3 Sedan ára 46 000 euró.
Összehasonlításképpen, az európai autógyártó óriások árai kedvezőbbek: a Peugeot e-208 jelenleg 32 500 euróért kapható, míg a Volkswagen ID.3 és a Renault Zoe is 36 000 eurótól indul.
Még a német prémium autógyártó, a BMW legújabb modelljei közül a legdrágább, az i4 (58 000 euró) is jobban teljesít az európai piacon, januárban 36%-os növekedést mutatva. Az i4 emellett a közvetlen Tesla-versenytárs, a Model 3 előnyét is megingatta az Egyesült Államokban, ahol az elmúlt év azonos időszakához képest 57%-kal nőttek az értékesítési számok.
Hogy egy tradicionális európai márka, mint a BMW, még az USA-ban is túlteljesíti a Teslát – annak ellenére, hogy magasabb árkategóriában mozog – egyre nyilvánvalóbbá teszi: az elektromos autók piaca ugyanolyan érzékeny a politikai szimbolikára, mint a közélet bármely más területe.
Nemzetközi Adósnyilvántartás
Győződjön meg róla részletes adósellenőrzéssel, hogy pénzügyi előélete valóban tiszta és adósságmentes.