Trump fontosabbnak tartja a TikTok-ügyletet, mint a vámokat: csökkentheti a kínai vámokat, ha Kína segít a TikTok eladásában. Az USA aggódik az adatbiztonság miatt.
Az Amerikai Egyesült Államok elnöke, Donald Trump jelezte, hogy hajlandó lehet csökkenteni a Kína elleni vámokat, ha az ország segíti a TikTok eladásának lebonyolítását. A közösségi médiaalkalmazás jelenleg a ByteDance tulajdonában van.
Az USA erőteljesen támogatja, hogy a TikTokot nem kínai tulajdonba kerülő vevő vásárolja meg, ami nemzetbiztonsági aggályokra épül. Az amerikai kormányt különösen aggasztja, hogy a kínai kormány hozzáférhet az amerikai felhasználók nagy mennyiségű személyes adatához, valamint hogy az alkalmazást politikai befolyásolásra is felhasználhatja.
Jelenleg az USA a TikTok legnagyobb piaca, körülbelül 170 millió felhasználóval. Trump szerint:
"A TikTokkal kapcsolatban... Kínának szerepet kell játszania ebben, esetleg engedélyezés formájában, és úgy gondolom, megteszik. Talán adok nekik egy kis vámcsökkentést vagy valami hasonlót, hogy megvalósuljon."
Trump emellett nyitottnak tűnt a vevőkeresési határidő meghosszabbítására is, amely jelenleg április 5-re van kitűzve. Ezt a határidőt már korábban, januárban is elhalasztották.
A Biden-kormányzat korábban, 2024 áprilisában hozott törvényt, amely lehetővé teszi a TikTok tilalmát vagy eladását. Eredetileg a ByteDance-nek 2025. január 19-ig kellett volna értékesítenie részesedését, különben az alkalmazás betiltásra kerülhet az USA-ban.
Trump nemrég bejelentett egy 25%-os vámot az importautókra és autóalkatrészekre, ami tovább fokozta a globális kereskedelmi feszültségeket. Az autóimportra vonatkozó vám a jövő héttől lép életbe, míg az alkatrészekre május 3-tól.
Jelenleg Trump 20%-os vámot vetett ki minden kínai importtermékre, ami február óta emelkedett a korábbi 10%-ról. Emellett Kanadát és Mexikót is érinti 25%-os vám a legtöbb importtermékre, és az EU-val szemben is hasonló intézkedéseket fenyegetett. Az acél- és alumíniumimportra vonatkozó 25%-os vám már e hónap elején hatályba lépett.
A TikTokkal kapcsolatban világszerte egyre több tiltási szándék merül fel. India már 2020 júniusában betiltotta az alkalmazást, akkoriban a legnagyobb TikTok-piac volt. Japán, Ausztrália és Pakisztán is fontolóra vette a korlátozásokat vagy tilalmakat.
2023 áprilisában Ausztrália betiltotta a TikTokot minden állami eszközről biztonsági okokból. Hasonló lépést tett Észtország, az Egyesült Királyság, az EU és Franciaország is.
Albániában tavaly végén egy éves tilalmat vezettek be, részben azért, mert az alkalmazást erőszakos eseményekkel hozták összefüggésbe, különösen a fiatalok körében.
Az USA-ban a TikTokot vádolták pro-palesztin, antiszemita és anti-izraeli tartalmak terjesztésével, bár a cég tagadta ezeket az állításokat. Emellett számos országban aggodalmak merültek fel az alkalmazás fiatalok mentális egészségére gyakorolt hatásával kapcsolatban is.
Nemzetközi Adósnyilvántartás
Győződjön meg róla részletes adósellenőrzéssel, hogy pénzügyi előélete valóban tiszta és adósságmentes.