Trump új vámokat helyez kilátásba az okostelefonokra, napokkal azután, hogy mentesítette azokat. Kína tiltakozik, az európai tőzsdék pedig fellendülésnek örvendenek. A kereskedelmi háború feszültsége tovább nő.
Donald Trump elnök új vámok bevezetésével fenyegetett kínai okostelefonokra és más elektronikai termékekre, néhány nappal azután, hogy ezeket mentesítette a terhek alól. Trump szerint ezek a termékek nem kerülnek teljes mentességre, hanem egy másik vámkategóriába ("bucket") kerülnek át.
A európai tőzsdék hétfőn reggel emelkedést mutattak, miután pénteken hivatalosan bejelentették, hogy egyes termékek nem esnek a 145%-os vámok hatálya alá. Kína felhívta Trumpot, hogy "teljesen vonja vissza" vámrendszerét, és "térjen vissza a kölcsönös tisztelet útjára".
Azonban amerikai hivatalosak vasárnap kijelentették, hogy ezek a termékek mostantól "félvezető vámok" hatálya alá esnek, és Trump a héten további részleteket fog közzétenni. Howard Lutnick kereskedelmi miniszter szerint az új vám az USA által korábban bevezetett, de 90 napra felfüggesztett globális vámok kiegészítése lesz. Lutnick hangsúlyozta: "Szükségünk van arra, hogy gyógyszereinket, félvezetőinket és elektronikai termékeinket Amerikában gyártsák."
Szombaton egy amerikai vámhatósági közlemény kizárta az okostelefonokat, számítógépeket és más elektronikai eszközöket a 125%-os kínai importvám alól. Trump azonban közösségi médiában cáfolta ezt, és kijelentette, hogy ezek a termékek nem mentesülnek, hanem más vámkategóriába kerülnek. Kiemelte:
"Vizsgáljuk a félvezetőket és az EGÉSZ ELEKTRONIKAI ELLÁTÁSI LÁNCOZATOT a közelgő nemzetbiztonsági vámvizsgálatok keretében."
A félvezetők, amelyek nélkülözhetetlenek az okostelefonok és laptopok működéséhez, a modern számítástechnika alapvető építőkövei. Trump hétfőn ígérte, hogy részletezi a félvezetőkre vonatkozó vámokat.
Hétfőn a Sony bejelentette, hogy Európában, Ausztráliában és Új-Zélandon körülbelül 10%-kal emeli a PlayStation 5 konzol árát, a "nehéz gazdasági környezet", az infláció és a devizaárfolyam-ingadozások miatt. Az Egyesült Államokban azonban nem változtat az árakon.
A kínai kereskedelmi minisztérium Trump mentességeit az USA "kis lépésének" nevezte, és kijelentette, hogy Peking "értékeli a lépés hatásait". Azonban Trump adminisztrációjának jövőbeli vámtervei csökkenthetik a két ország közötti kereskedelmi feszültség enyhülésének reményét.
Trump április elején 54%-os, majd később 145%-os vámokat vezetett be kínai importtermékekre. Kína válaszul először 34%, majd 84%, végül 125%-os vámokat alkalmazott amerikai árukra, amelyek szombaton lépnek hatályba. A kínai kereskedelmi minisztérium figyelmeztetett: "Végig harcolunk, ha az USA tovább provokál egy vám- vagy kereskedelmi háborút."
A Fehér Ház szerint a vámokat tárgyalási taktikaként használják, hogy kedvezőbb kereskedelmi feltételeket szerezzenek más országoktól. Trump szerint politikája helyreállítja a tisztességtelenségeket a globális kereskedelemben, és visszahozza a munkahelyeket az USA-ba. Azonban beavatkozásai jelentős ingadozásokat okoztak a tőzsdéken, és aggodalmakat vetettek fel a globális kereskedelem csökkenésével kapcsolatban, ami hatással lehet a munkahelyekre és a gazdaságokra.
Nemzetközi Adósnyilvántartás
Győződjön meg róla részletes adósellenőrzéssel, hogy pénzügyi előélete valóban tiszta és adósságmentes.