"Az Egyesült Királyság várhatóan érintett lesz Trump új vámjai által, miközben a Downing Street szerint nem lesz időben megállapodás a brit áruk mentesítéséről. A kormány nem zárja ki a válaszintézkedéseket."
Az Egyesült Királyság várhatóan érintett lesz az új amerikai vámok által, ahogyan azt a Downing Street közölte. A tárgyalások a brit áruk kivételéről valószínűleg nem érnek eredményre a szerdai határidőig.
Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy április 2-án új vámcsomagot vezet be, amely a korábban bejelentett 25%-os autó- és autóalkatrészvámokra épül. Trump a hétvégén utalt rá, hogy a vámok nemcsak azokra az országokra vonatkoznak, amelyeknek a legnagyobb a kereskedelmi egyensúlyhiánya az USA-val.
A miniszterelnök hivatalos szóvivője szerint a két ország közötti gazdasági megállapodásról folytatott tárgyalások „konstruktívak” voltak, de nem zárta ki a válaszintézkedéseket, ha a vámokat ténylegesen bevezetik.
„A miniszterelnök egyértelműen kijelentette, hogy mindig a nemzeti érdekek szerint jár el. Felkészültünk minden forgatókönyvre Trump elnök bejelentése előtt, amely várhatóan az Egyesült Királyságot is érinti más országok mellett”
– mondta a szóvivő.
A kormány hangsúlyozta, hogy csak olyan megállapodást köt, amely gazdasági előnyt hoz a brit népnek. A tárgyalások valószínűleg szerdán túl is folytatódnak, és a válasz „nyugodt és pragmatikus” lesz, mivel – ahogyan a szóvivő hangsúlyozta – „kereskedelmi háború az USA-val senkinek sem érdeke”. Ugyanakkor kijelentették, hogy semmilyen válaszintézkedést nem zárnak ki.
A Konzervatív Pártsal kapcsolatban Andrew Griffith árnyékkereskedelmi miniszter kritikusan nyilatkozott, szerinte a vámok súlyos csapást mérhetnek a brit vállalkozásokra és dolgozókra. Griffith szerint a miniszterelnöknek új lendületet kell adnia az amerikai kereskedelmi megállapodásnak.
A Liberális Demokraták azt javasolták, hogy az Egyesült Királyság is válaszoljon saját vámokkal, ahogyan Kanada és az Európai Unió már megtette. Sir Ed Davey, a párt vezetője szerint „a szép szó nem működik Trumpkal”, ezért szükséges a szövetségesekkel való együttműködés és a határozott fellépés.
A független Költségvetési Felelősségi Hivatal (OBR) figyelmeztetett, hogy egy kölcsönös kereskedelmi konfliktus milliárdokat vonna le a gazdasági növekedésből, és jelentősen csökkentené a kormány mozgásterét a költségvetési szabályok betartásában. Az OBR legújabb előrejelzése szerint a bruttó hazai termék (GDP) akár 1%-kal is alacsonyabb lehet jövőre, ha a vámok miatt válaszintézkedések következnek be.
Az autóipar számára különösen aggasztó a helyzet, hiszen az Egyesült Királyság évente mintegy 7,6 milliárd font értékű autót exportál, és az USA a második legnagyobb piac az EU után. A luxusautó-gyártók, mint a Rolls-Royce és az Aston Martin, különösen érintettek lehetnek.
Trump azzal érvel, hogy a vámok segítenek az amerikai gyártóknak és védik a munkahelyeket, bár a kritikusok szerint ez a fogyasztók számára magasabb árakat jelenthet. A miniszterelnök és az elnök tavalyi találkozóján Trump utalt egy „valódi kereskedelmi megállapodásra”, amely esetleg megóvhatná az Egyesült Királyságot a tervezett vámoktól.
A vámok pontos hatása bizonytalan, hiszen nemcsak a mértéküktől, hanem a kormány, a vállalkozások és a fogyasztók reakciójától is függ. Az OBR elemzése szerint a növekedés csökkenése elkerülhetetlen, de a pontos következmények még tisztázásra várnak.
Nemzetközi Adósnyilvántartás
Győződjön meg róla részletes adósellenőrzéssel, hogy pénzügyi előélete valóban tiszta és adósságmentes.