Az Egyesült Királyság várhatóan érintett lesz Trump vámjai által, és nem zárja ki a válaszintézkedéseket – közli a Downing Street. A brit kormány pragmatikus megközelítést ígér, de mindent megtesz a nemzeti érdekek védelmében.
Az Egyesült Királyság számít arra, hogy érintett lesz Trump vámrendszere – közölte a Downing Street.
A miniszterelnök hivatalos szóvivője elmondta, hogy a két ország közötti gazdasági megállapodásról folytatott tárgyalások „konstruktívak” voltak, de valószínűleg túlnyúlnak szerdán, amikor Donald Trump elnök új, 25%-os vámokat – vagyis importadókat – vezet be autókra és autóalkatrészekre.
Trump számos vámot vezetett be más országok áruira, és az Egyesült Királyság már korábban is érintett volt az acél- és alumíniumexportra kivetett 25%-os adó miatt.
A hétvégén utalt rá, hogy a vámok minden országot érintenek, nem csak azokat, amelyeknek a legnagyobb a kereskedelmi egyensúlyhiánya az USA-val szemben.
Az Egyesült Királyság tárgyalásokat folytatott az USA-val, hogy mentességet szerezzen. Sir Keir Starmer szóvivője kijelentette:
„Amit a vámokat illet, a miniszterelnök egyértelműen hangsúlyozta, hogy mindig a nemzeti érdekek szerint fog eljárni. Felkészültünk minden lehetséges forgatókönyvre Trump elnök bejelentése előtt, amely várhatóan az Egyesült Királyságot is érinti, más országok mellett.”
Kiemelte továbbá, hogy a kormány „nyugodt és pragmatikus megközelítést” alkalmaz majd a vámokra válaszul, mivel „kereskedelmi háború az USA-val senkinek sem érdeke”. Ugyanakkor hozzátette: „Semmit sem zárunk ki a válaszlehetőségek közül.”
A Liberális Demokraták arra szólították fel a kormányt, hogy válaszoljon saját vámokkal, ahogyan Kanada és az Európai Unió már megtette. A párt vezetője, Sir Ed Davey hangsúlyozta:
„Trumpkal szemben nyilvánvalóan nem elég szépen kérni. Szolidaritást kell mutatnunk szövetségeseinkkel Kanadában és Európában, és jeleznünk, hogy nem hagyjuk magunkat megfélemlíteni.”
A brit kormány hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyság kereskedelmi kapcsolata viszonylag kiegyensúlyozott az USA-val szemben más partnerekhez képest. Azonban a Független Költségvetési Felügyelet (OBR) figyelmeztetett, hogy egy kölcsönös kereskedelmi konfliktus milliárdokat vonna le a gazdasági növekedésből, és szinte teljesen megszüntetné Rachel Reeves kancellárnak azt a mozgásterét, amellyel a saját költségvetési szabályai keretein belül maradhat.
Az OBR legutóbbi előrejelzése szerint a bruttó hazai termék (GDP) 0,6%-kal alacsonyabb lehet idén, és 1%-kal jövőre a legsúlyosabb forgatókönyvben, ha az Egyesült Királyság és más nemzetek válaszolnak Trump vámjaira. Ha nem lépnek fel, a GDP 0,4%-kal és 0,6%-kal csökkenne az előre jelzettnél.
Nem világos, hogyan válaszolna az Egyesült Királyság, ha a vámok életbe lépnek. Számos lehetőség áll rendelkezésre, például olyan ágazatokra irányuló vámok, ahol a brit termékek kiemelkedően fontosak az USA számára, vagy konkrét termékekre, például Harley Davidson motorokra.
Az Egyesült Királyság autóexportja évente mintegy 7,6 milliárd fontot tesz ki, és az USA a második legnagyobb piac az Európai Unió után – közli a Society of Motor Manufacturers and Traders (SMMT).
Trump terve valószínűleg érinteni fogja a brit luxusautó-gyártókat, mint például a Rolls-Royce-t és az Aston Martint. Az amerikai elnök szerint intézkedései segíteni fogják az amerikai gyártókat és megóvják a munkahelyeket, annak ellenére, hogy figyelmeztetések hangzanak el a fogyasztói árak emelkedésére.
A miniszterelnök és az elnök tavalyi találkozóján a Fehér Házban Trump utalt egy „valódi kereskedelmi megállapodásra”, amely esetleg mentesíthetné az Egyesült Királyságot azoktól a vámoktól, amelyekkel más országokat fenyeget.
Nemzetközi Adósnyilvántartás
Győződjön meg róla részletes adósellenőrzéssel, hogy pénzügyi előélete valóban tiszta és adósságmentes.